Art.nr | CVD1764 |
Tjocklek | ≈ 4 mm |
Ursprung | Indien |
Material |
![]() Bomull är ett naturlig textilfiber och ett lämpligt alternativ för allergiker. Det är ett starkt material som ändå känns mjukt och fungerar bra de flesta miljöer, däribland badrum och kök.
|
Tillverkning |
Handvävd
Handvävda mattor skapas genom sammankoppling av varp och väft, vilket skapar en relativt tunn matta utan hög lugg.
|
Även kallad | Dorri, Dori, Dorrie, Dhurrie, Dhurri, Trasmatta, Trasmattor |
Storlek |
200x200
Mattan är knuten/vävd för hand, det innebär att viss avvikelse i storlek, tjocklek, mönster och form kan förekomma. Detta gäller särskilt nomad- och bymattor.
|
Handvävd
Naturlig Bomull
Rainbow Stripe Matta - Flerfärgad
200x200 cm
1 940 kr
200x200 cm

Flerfärgad

Viktor Hertz
Designer
.
Sverige

Jag heter Viktor Hertz och är född och uppväxt i Uppsala, Sverige. Jag är en frilansande designer och snart student vid Beckmans Designhögskola. Jag ska läsa Visuell kommunikation (tidigare Reklam & grafisk form) i ett år, och förhoppningsvis fortsätta med grafisk formgivning därifrån, på något sätt.
Rainbow Stripe
Den välkända streckkoden, nu i sprakande färger! Jag gjorde även en vanlig svartvit version, för de inte lika utmanande personerna.
Mattans färger uppfattas olika beroende på i vilken vinkel man ser den.